Razlika između zapošljavanja i zapošljavanja

Sadržaj:

Video: Razlika između zapošljavanja i zapošljavanja

Video: God Is One. But What Does That Mean? Б-г один. Но что это значит? 2024, Srpanj
Anonim

Ključna razlika – Zapošljavanje naspram zapošljavanja

Regrutacija i zapošljavanje dva su vrlo važna aspekta upravljanja ljudskim resursima s obzirom na potencijalne zaposlenike za trenutne radne uloge. Mnogima je nepoznata razlika između ova dva pojma; dakle, treba pravilno razlikovati. Ključna razlika između regrutiranja i zapošljavanja je u tome što je regrutacija proces traženja potencijalnih kandidata s pravim vještinama i kvalifikacijama za zapošljavanje i poticanje istih da se prijave za poslove u organizaciji, dok je zapošljavanje proces nuđenja prilike za zapošljavanje odabranog zaposlenika za dogovorenu naknadu. Tvrtke uvijek pokušavaju privući najbolje moguće zaposlenike kako bi osigurale uspjeh svog poslovanja jer predana i kompetentna skupina zaposlenika može donijeti konkurentsku prednost.

Što je zapošljavanje?

Regrutacija je proces traženja potencijalnih kandidata s pravim vještinama i kvalifikacijama za zapošljavanje i poticanje istih da se prijave za posao u organizaciji. Cilj regrutiranja je pronaći pravu osobu koja ima sposobnost dodati vrijednost organizaciji.

Zapošljavanje se može dogoditi interno kao i eksterno. Kada je radno mjesto u organizaciji upražnjeno, zaposlenici koji su već u organizaciji mogu se potaknuti da se prijave, pod uvjetom da imaju potrebne vještine i kvalifikacije. Time se štede troškovi uvođenja zaposlenika (uključivanje novog zaposlenika u organizaciju pripremajući ga za novu ulogu) budući da je zaposlenik već upoznat s vrijednostima organizacije. Nadalje, to dovodi do povećane motivacije za sadašnje zaposlenike jer im to osigurava veći napredak u karijeri. Naprotiv, vanjsko zapošljavanje je prikladno kada razina vještina i kvalifikacija potrebnih za upražnjeno radno mjesto trenutno nije dostupna unutar tvrtke.

Zapošljavanje je prvi korak dodavanja novih zaposlenika u organizaciju i provodi se oglašavanjem slobodnih radnih mjesta na brojnim platformama, posebice na web izvorima. Oglasi bi trebali biti jasno organizirani i sadržavati sve zahtjeve za određenu ulogu kako bi privukli najprikladnije kandidate. Zapošljavanje je značajan trošak i kontinuirana je vježba; stoga nekim tvrtkama možda neće biti isplativo. Postoje agencije za zapošljavanje kojima tvrtke mogu povjeriti svoje postupke zapošljavanja, a agencija za zapošljavanje će pronaći odgovarajuće potencijalne zaposlenike za tvrtku.

Slika 01: Slobodna radna mjesta trebaju biti oglašena kako bi se privukli novi zaposlenici.

Zapošljavanje je proces ponude mogućnosti zaposlenja za odabranog zaposlenika uz dogovorenu naknadu. Nakon što su životopisi i prijave potencijalnih zaposlenika primljeni u procesu zapošljavanja, potrebno je provesti rigorozno skeniranje kako bi se ušli u uži izbor potencijalnih zaposlenika. Potrebno je provesti referencu i dostatnu provjeru prošlosti kako bi se osiguralo da potencijalni kandidat ispravno odgovara organizaciji. Nakon toga provode se intervjui koji obično uključuju razne testove kao što su testovi probira i psihometrijski testovi. Ako je tvrtka zadovoljna načinom na koji se kandidat pokazao na intervjuima i testovima, ponudit će se da se pridruži tvrtki.

Zapošljavanje zahtijeva da zaposlenik i tvrtka (poslodavac) sklope ugovor, a to je 'ugovor o radu'. Dolje navedeni detalji moraju biti uključeni u opis posla.

  • Opis posla
  • Naknade i beneficije
  • Pravila napuštanja
  • Razdoblje zaposlenja
  • Ugovor o povjerljivosti
  • Uvjeti i odredbe raskida

Za razliku od procesa zapošljavanja, postupak zapošljavanja ne može se prepustiti vanjskoj strani jer su ugovori o radu i postupak zapošljavanja povjerljive prirode.

Ključna razlika - zapošljavanje naspram zapošljavanja

Slika 02: Razgovori za posao provode se tijekom procesa zapošljavanja.

Koja je razlika između zapošljavanja i zapošljavanja?

Zapošljavanje naspram zapošljavanja

Regrutacija je proces traženja potencijalnih kandidata s pravim vještinama i kvalifikacijama za zapošljavanje i poticanje istih da se prijave za posao u organizaciji. Zapošljavanje je proces nuđenja mogućnosti zaposlenja za odabranog zaposlenika uz dogovorenu naknadu.
Narudžba
Zapošljavanje je početni proces dobivanja novih zaposlenika. Zapošljavanje je konačni proces koji se odvija nakon zapošljavanja.
Vrijeme i resursi
Vrijeme i resursi potrošeni po potencijalnom zaposleniku na ocjenjivanje prijava i životopisa ograničeni su pri zapošljavanju. Zapošljavanje zahtijeva produženo trošenje vremena i resursa po potencijalnom zaposleniku.

Sažetak - Regrutacija naspram zapošljavanja

Razlika između regrutiranja i zapošljavanja je diskretna, gdje su oba dva koraka u procesu pribavljanja novog ljudskog kapitala organizaciji. Zapošljavanje je početni korak u procesu nakon kojeg slijedi zapošljavanje. Oba su aspekta vitalna i potrebno je odvojiti potrebno vrijeme i resurse kako bi se osigurao odabir najboljih mogućih zaposlenika. Postupkom regrutacije i zapošljavanja trebalo bi upravljati iskusno rukovodeće osoblje koje ima dovoljno iskustva u provođenju takvog procesa.

Preuzmite PDF verziju Zapošljavanje protiv zapošljavanja

Možete preuzeti PDF verziju ovog članka i koristiti ga za izvanmrežne svrhe prema bilješkama o citatima. PDF verziju preuzmite ovdje Razlika između zapošljavanja i zapošljavanja.